„Átlépve tér és idő korlátait”

2021. szeptember 03.
Erdő Péter bíboros, prímás megnyitotta az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus idején zajló Ars Sacra Fesztivált. Több mint négyszáz ingyenes programmal várják a szervezők egy héten keresztül az érdeklődőket.

A Szent Efrém Férfikar produkciója után, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntötte a fesztivál szervezőit. Herczeg Anita a köztársasági elnök felesége Pilinszky János gondolatával kezdte beszédét. „Ott, a mélyben mindig is tudta az emberiség, hogy tér és idő mechanikus határait képes elmosni a minőség, a jóság, a szépség és az igazság ereje.” A 100 esztendeje született költő jól ismerte a titkot, amely az Ars Sacra Fesztivált is élteti, a szakrális művészet titokzatos erejét, amely átlépve a tér és az idő korlátait az ég felé, az Isten elé emel. Az államfő felesége köszönetet mondott minden szervezőnek, közreműködő művésznek, hogy segítik a lélek töltődését.

Különlegesnek nevezte beszédében az idei esztendőt Erdő Péter, mert alkalmunk van arra, hogy elgondolkodjunk az Eucharisztia és a művészetek kapcsolatáról. Az igazán nemes művészet szavakkal és azok nélkül is építi, erősíti és vigasztalja az embert. A bíboros, prímás hozzátette: „a szakrális művészet felragyogtatja a látható világban és a látható világ felett jelenlévő isteni valóságot, amely értelmet, célt, értéket ad az életünknek.” Az Újkor megkülönböztette a mesterségeket és a szépművészetet az alapján, hogy előbbi hasznos, utóbbi az utánzás olyan gyümölcse, ami képes az emberben gyönyörűséget kelteni. Napjainkban, a technikai megismételhetőség korában, újult erővel keressük a műalkotás jelentőségét. A művészet szimbólumokat alkot és variálja az azok közötti kapcsolatokat. Az ember és a világ létének, nagy tényeinek értelmezése abban áll, hogy feltárjuk a közöttük lévő viszonyokat. Erdő Péter kihangsúlyozta:”Életünk belső valóságai csak akkor találják meg helyüket, ha az egész világmindenségnek az Alkotóhoz fűződő kapcsolata is valamiképpen megjelenik bennük. A harmóniának, ezeknek az alapvető összefüggéseknek, az értelmességnek a keresése ösztönzi tehát az igazi művészetet, innen a művész nyugtalansága, hiszen ahogyan Szent Ágoston Istenhez fordulva mondja:„Nyugtalan a mi szívünk, amíg benned meg nem nyugszik”.

Oberfrank Pál tizenöt éve rendszeres fellépője a fesztiváloknak Pilinszky János és Sík Sándor verseit szavalta el.