Égre tekintő

2021. április 23.
A világjárvány által súlyosan érintett Olaszország missziós tereppé vált. Az emberekben zajló változásokról, az új kezdetről és a hozzáfűződő reményekről is mesélt a római Pápai Magyar Intézet rektora, Németh Norbert a NEK podcastjában.

Sokunk számára ismertek azok a tavaly tavaszi képek, amelyek a világjárvány miatt különösen sokat szenvedő Olaszországban készültek. Németh Norbert mesélt arról, hogy mi a helyzet most az országban. „Nagyon komolyan megrendült Olaszország a járvány kapcsán, amelynek sokféle lelki következménye tetten érhető. Az a vidám, életre nyitott, mediterrán ország, amely sokunkban él, megváltozott. Az olaszok „vivace” stílusa, ami jellemezte bármelyik városukat: a nyüzsgés, a jókedv, a hangosság, néha harsányság sajnos ritkán látott vendég mostanában. Egy szomorú, megrendült arca ez Olaszországnak.” Ugyanakkor a római Pápai Magyar Intézet vezetője azt tapasztalja, hogy a járvány missziós tereppé alakította Olaszországot. A betegség, a belőle fakadó szenvedés, törékenységünk, létünk esetlegességének megélése Isten keresésére serkentette az embereket. „Ez a helyzet Isten felé fordíthatja Olaszországot és Európa többi országát is. A világjárvány világméretűvé is tudja tágítani az Isten iránti vágyat.”

Újrakezdés másként

A rektor szerint nagy a várakozás az emberekben, hogy ismét élhessék a megszokott, hétköznapi életüket. Ám, fűzte hozzá, ez nem jelenti azt, hogy ott folytathatjuk mindezt és ugyanúgy, ahogy 2020-ban az első hullám előtt tettük. „A bezártság megtanított bennünket arra, hogy megkülönböztessük a fontosat a jelentéktelentől. Csökkentsük az életünkben az üresjáratokat.”

Többször elhangzott, hogy a szeptemberi Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus egyfajta lelki ugródeszka is lehet az újrakezdéshez. Németh Norbert szerint az, hogy Ferenc pápa iraki útjáról való hazatérése során már a repülőn beszélt arról, hogy a következő állomása a NEK záró szentmiséje és Budapest lesz, jelezte, hogy milyen súlya és jelentősége van az eseménynek.

Róma: Kiállítás, koncert a NEK jegyében

A római Pápai Magyar Intézetben is gőzerővel zajlanak az előkészületek. Május végén nyílik egy kiállítás „Ne féljetek!” címmel, amellyel Róma város plébániáit, a római híveket buzdítják a NEK-en való részvételre. A Magyar Művészeti Akadémia 22 képző- és iparművészének alkotásaival újragondolható, mélyíthető az Eucharisztiához fűződő kapcsolat. Tervben van a NEK hivatalos bemutatása is, amelyet egy biblikus tematikájú koncert kísérne. Bolzanoban aktív magyar közösség él és szervezi személyes részvételét a budapesti világeseményen. A bolognai érsek jelezte, hogy szeretnék közvetíteni a szeptember 12-i zárómisét, amelyre meghívják az ottani főegyházmegye híveit, hogy a közösség így is bekapcsolódhasson a budapesti világeseménybe.

Lehet-e az Egyház válságáról beszélni?

Németh Norbert egyike volt annak az 52 szerzőnek, akiknek megjelent a tanulmányuk a Hit, tudomány, társadalom című kötetben. A rektor izgalmasnak nevezte a párbeszédet, szerinte a könyvben szereplő filozófusok, teológusok, természettudósok írásaikban valójában hitük és az általuk képviselt tudományterület közötti diskurzust örökítették meg. Olyan tanúságtételekként tekint a tanulmányokra, amelyekkel a tudós világ tiszteleg az Eucharisztia és az ennek megünneplésére szerveződő NEK előtt. A rektor evidenciának tartja azt, hogy hit és tudás nem egymást kioltó, hanem egymást erősítő isteni ajándék.
A beszélgetés zárófejezete is egy rendkívül izgalmas témát feszegetett a Hit, tudomány, társadalom témakör kapcsán. Lehet-e válságban az Egyház, amely isteni alapítású vagy csak annak tagjai, a katolikus emberek veszíthetnek olykor célt és irányt? Németh Norbert rendkívül érdekes és elgondolkodtató válaszát és a beszélgetést teljes egészében meghallgathatod, ehhez KATTINTS IDE!

Fotó: Magyar Kurír