Múltébresztők

2020. július 13.
A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus egyik helyszínéről, a Mátyás-templomról készült izgalmas, időutazós képregény a fiatalok számára.

A kerettörténet szerint a főszereplő, Berci egy unalmasnak ígérkező osztálykirándulás során leszakad társaitól, és kódfejtéssel életre kelt két szobrot, Tabulát és Rasát, a múltidézőket.

A két alak egy időlift segítségével visszaröpíti a kisfiút IV. Béla idejébe, hogy az 1200-as évekbeli építéstől követhesse a templom és Magyarország történetét, és közben szelfit készíthessen Károly Róbert vagy épp Ferenc József és Sissi megkoronázásával a háttérben.

Az időutazás során kiderül, miért hívja mindenki Mátyás-templomnak az épületet, amelynek Nagyboldogasszony-templom a neve; hogy kiket koronáztak, kik házasodtak a falai között; hányszor kellett újraépíteni, felújítani, miután egy-egy része vagy a tornya összedőlt, felrobbant, leégett a századok során.

Berci idegenvezetőitől megtudja, hogyan működött a török uralom idején dzsámiként a koronázó templom, valamint hogy miként rémisztette meg a Budai vár visszafoglalásakor a várvédő törököket a 145 évvel korábban befalazott Mária-szobor.

Kiderül az is, hányféle tornya volt a templomnak, hogyan zajlott a Schulek Frigyes vezette felújítás a 19. században, vagy hogy miként menekültek meg a templom ablakai a második világháború alatt.

A könyv szövegét Dávid Ádám írta, az illusztrációkat Németh Gyula készítette.



Forrás és fotó: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye