
Szolgálat lélekből, jóakarattal

„Isten mellettünk van, és arra kér, mi is legyünk közel egymáshoz. A fertőzésveszély miatt most nem tudunk közel húzódni egymáshoz, de fel tudjuk ébreszteni magunkban a másokhoz való közelséget az ima és a kölcsönös segítségnyújtás révén
- írta a napokban Ferenc pápa Twitter-üzenetében.
Az internet segítségével eltűnnek a földrészek, az emberek közötti távolságok. A jó példák napok alatt követőkre találnak szerte a világban. Esténként Olaszország, Franciaország és Spanyolország után az emberek hazánkban is ablakokból, erkélyekről köszönik meg hangos tapssal az egészségügyben dolgozók munkáját.
Híd a generációk között
A bevásárló önkéntesek is valamennyi országban segítik a koronavírus miatt leginkább veszélyeztetett időseket. Katolikus egyesületekhez tartozó német fiatalok, plébániai közösségek, egyesületek segítenek az idősek ellátásában Niederkirchenben. A „social distancing” (tarts távolságot) bevezetése óta egyre több felajánlás érkezik, melyeket a Twitteren a #nachbarschaftschallenge hashtag alatt gyűjtenek egybe.
A Nevadai Egyetem orvostanhallgatója, Jayde Powell egy önkéntes programot indított az idősek megsegítésére, a Shopping Angels igazi hálózattá fejlődött. Főiskolás tagjai védőfelszerelésben vásárolnak be és viszik a zacskókat egészen a segítségre szorulók ajtajáig. Powell életre hívott egy másik kezdeményezést is: gyűjtést indított azok támogatására, akik a legalapvetőbb termékeket sem tudják megvásárolni. Már több mint 16.500 dollárt adományoztak az emberek. Az orvostanhallgató reméli, hogy programjai a járvány elmúlása után is folytatódnak.
Spanyolországban a karanténban lévőknek nyújtott átmeneti felüdülést egy fitness oktató. A fiatal férfi egy sevilla-i apartman belső udvarán tartott edzést. Az emberek a balkonon és nyitott ablakaikon át követték az órát.

Szolgálat, áldozatvállalás
Közel másfélmillióan nézték meg azt a videót, amelyen kínai egészségügyi dolgozók vágatják rövidre hajukat. Az ápolónők azért váltak meg gyönyörű tincseiktől, mert így is csökkentik a továbbfertőzés esélyét. Számtalan elismerő üzenetet kaptak az ápolónők, hogy ezt is vállalták betegeik gyógyulása érdekében.
Az intenzív osztályon orvosként is szolgálatba állt Fabio Stevenazzi atya. Busto Arsizio kórházába osztották be az intenzív osztályra, ami az elmúlt hetekben a COVID-19 elleni küzdelem egyik központja lett Olaszországban. Fabio atya azt mondta: „Lehet, hogy kicsit már berozsdásodtam, de érzem, hogy még tudok mit adni. Talán azzal is, hogy másokat is megmozdítok, hogy tegyenek hasonlóképpen, még ha érthető módon félnek is.”
Fabio Stevenazzit 42 évesen, 2014-ben szentelték pappá. Előtte orvosként dolgozott, pályafutása során egy évtizeden át a legnanói kórház sürgősségi osztályán belgyógyászként segítette a betegek gyógyulását.

Imafelhívás a világ keresztényei felé
Ferenc pápa a napokban pénzadományt küldött az olasz Caritasnak. A felajánlást a szegények, a leggyengébbek és a legsérülékenyebbek támogatására fordítják: menzák, befogadóotthonok, szállóhelyek, központok részesülnek belőle, amelyeket az egyházmegyei és plébánia szinten működő Caritas-intézmények tartanak fenn Olaszországban. A Szentatya példája nyomán az Olasz Püspöki Konferencia 10 millió eurós támogatással segíti az olasz Caritas munkáját.
Ferenc pápa arra kérte a hívőket függetlenül attól, hogy melyik keresztény felekezethez tartoznak, hogy március 25-én, 12 órakor közösen mondják el a Miatyánk-imádságot.
A katolikus egyház ezen a napon ünnepli Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepét, amelyen az Úr születésének hírüladására emlékeznek.