
Új kezdet a testvériség jegyében

Noha nehéz azonnal felmérni egy-egy apostoli látogatás hosszútávú hozadékát, az iraki káld katolikus egyház vezetője minden elővigyázatosságot mellőzve máris „csodának” hirdette ki Ferenc pápa hétvégi iraki látogatását.
"Először a várakozás, majd a pápa jelenléte hozott csodát" - mondta Louis Raphael Sako bíboros, a NEK meghívott előadója. A káld katolikus pátriárka vasárnap adott interjút az újságíróknak Karakosban Ferenc pápára várva, aki a moszuli állomása után érkezett az Iszlám Állam által elpusztított városba.
Az iraki bíboros végigkísérte a Szentatya háromnapos apostoli útját Irakban, amely gond nélkül zajlott a biztonsági és járványügyi aggodalmak ellenére.
A 84 éves pápa több mint 1400 km-t tett meg Irak belsejében, miközben nagy lelki támogatást nyújtott az ország jelentősen megfogyatkozott keresztény közösségének és a más vallású irakiaknak egyaránt.
Sako bíboros a Vatikáni Rádiónak elmondta: „Ferenc pápa iraki látogatása hatalmas hatással lesz hazánkra.” Hozzáfűzte azt is: (…) „A helyzet már most megváltozott: mindenki rólunk beszél, az iraki és a közel-keleti keresztények történetéről (...) egészen más hangnemben, amely a keresztények iránti tiszteletből fakad, maradásra és bizalomra bátorítják őket” – mondta.
Sako hozzátette, hogy e történelmi látogatásnak az öröme egész Irakban érezhető, a keresztények, a muszlimok és más vallású emberek körében is.
"Nemcsak vigaszt és reményt, de a testvériség üzenetét is elhozta közénk. Mindenkit megindított.” (…) A gondolkodásmód máris változásnak indult a mások iránti tisztelet, az erőszak és a fundamentalizmus felszámolásának jegyében.”
Hozzátette: „Az iraki emberek természetüknél fogva józanok, de a határainkon túlról érkező fundamentalizmus befolyásolja őket. Biztos vagyok benne, hogy vissza fognak találni a jó természetükhöz.”
Ferenc pápa apostoli látogatásának utolsó miséjét március 7-én Erbilben, a 28 ezer férőhelyes Franso Hariri stadionban mutatta be mintegy 10 ezer hívő jelenlétében.
A Szentatya búcsúzóul így szólt a tömegnek:
(…) Irak mindig velem marad a szívemben! Kérlek mindannyiótokat, kedves fivéreim és nővéreim, hogy egymással összefogva dolgozzatok a béke és jólét jövőjéért, amely senkit sem enged lemaradni, és senkit sem különböztet meg hátrányosan. Biztosítalak benneteket, imádkozom e szeretett országért! Különösen is imádkozom, hogy a különféle vallási közösségek tagjai – együtt minden jóakaratú férfival és nővel – együttműködjenek testvériségi és szolidaritási kapcsolatok létrehozásában a jó és a béke szolgálatában.
Forrás: cuxnow, arabnews
Fordította: Tóth Franciska