Zenével évezredes üzenetekről

2021. szeptember 07.
Szeptember 8-án a Rózsák terei Szent Erzsébet-templomban a Jérôme Beau, Bourges érseke által celebrált, majd 10-én a Hungexpón a Jean-Claude Hollerich bíboros által bemutatott szentmisét kísérik Pejtsik Péter Budapest Klezmer Mise tételei.

Pejtsik Péter zeneszerzővel, a Magyar Kurír munkatársa beszélgetett a mise születéséről, zenéről, 1938 óta be nem gyógyuló sebekről. A mise születéséről az Oscar-díjra is jelölt művész elmondta: „Erdő Péter bíboros indítványára és felkérésére született a mű, de azt is el kell mondanom, hogy először nem ez. A felkérésre először azt kezdtem el összegezve megírni, amit az Ó- és Újszövetség kapcsolatáról, az évezredes utakról és terhekről, a különböző istenképekről gondoltam, éreztem. Amikor a vázlatokat megmutattam a bíboros úrnak, ő meglepődve kérdezte: „Ó, hát ez ilyen monumentális? Számomra a klezmer egy könnyed, táncos muzsika!” Erre átírtam az egészet, csak az Agnus Deit tartva meg. Nagyon örülök, hogy ez így történt, mert ez a változat egészen új dimenziókat nyitott számomra az egyházzenében, de a hitéletben is.”

Az alkotó humorára utal, amikor arról beszélt, hogy a közkeletű mondás szerint „csak jó és rossz zene van”, de – tette hozzá Pejtsik Péter- ha alaposabban megvizsgáljuk, ez a mondat pont nem mond semmit, hiszen mindenkinek más a jó és a rossz zene, kultúrától, szubkultúrától függően. „Sőt, amikor valaki rossznak nevez egy olyan zenét, amit más jónak talál, szoktam tréfásan mondani, hogy „ne légy rosszista” burkoltan arra utalva, hogy a másik ember kultúrájában akár központi érték is lehet az, ami neked szemét, s ezzel adott esetben az ő egész kultúráját minősíted.”

A beszélgetést teljes egészében ITT OLVASHATOD!

A Budapest Klezmer Mise előadásai a szeptember 8-ai bemutató nem regisztrációköteles, előzetesen érdemes a részvételi szándékot jelezni Pejtsik Péter honlapján. EHHEZ KATTINTS IDE!

Forrás: Magyar Kurír

Fotó: Csendes Krisztina